תרגול יוגה ודלקת מפרקים שגרונית

תרגול יוגה ודלקת מפרקים שגרונית – תיאור מקרה / הילה ארנון

מהי דלקת מפרקים שגרונית

דלקת מפרקים שגרונית ( Rheumatoid Arthritis) היא מחלה אוטואימונית שבה מערכת החיסון של הגוף תוקפת תאים ורקמות של המפרקים. הפגיעה מתבטאת לרוב במפרקי הבהונות והאצבעות, בכפות הידיים והרגליים, בברכיים, בשורשי כפות הידיים ולעיתים במפרקים נוספים. המחלה מאופיינת בכאבים עזים, נפיחות במפרקים ורגישות יתר למגע ושינויי טמפרטורה. במפרקים עלול להתפתח מצב דלקתי שכולל נפיחות, אודם, חום, כאב והגבלה בטווח התנועה. הדלקת עלולה להתפתח עד למצב של דפורמציה, שינוי במבנה המפרק, ובמקרים קשים עלולה להגיע לכדי אובדן תנועה וצורך בהחלפת המפרק. 

המחלה שכיחה למדיי ומופיעה בכ – %1 מהאוכלוסייה. שכיחותה גבוהה יותר, עד פי שלושה שלושה קרב נשים ונוטה לרוב להתפרץ בטווח הגילאים 20-50, אולם היא יכולה להופיע בכל גיל. 

המפרק, אזור ההשקה בין עצם לעצם, עטוף בקפסולה של רקמת חיבור שהדופן הפנימית שלה היא קרום סינוביאלי המפריש נוזל סינוביאלי – הוא נוזל הסיכה המפרקי. בדלקת מפרקים שגרונית תאים של מערכת החיסון, הידועים בתור תאי B, נודדים מהדם אל רקמת הקרום הסינוביאלי של המפרקים, תוקפים אותה וגורמים נזק לרקמה ולסחוס המפרקי.

בנוסף לכאבים, לרגישות ולאודם במפרקים, תסמיני המחלה כוללים גם :

• עייפות, חולשה וחום גוף גבוה במעט מהנורמה הנמשך לאורך זמן ;

• תחושת נוקשות וקושי בהנעת המפרקים בבוקר ;

• ביטוי סימטרי של הדלקת במפרקים, למשל, בשתי הברכיים ולא רק באחת ;

• שינויים מבניים במפרק עצמו הנראים בצילום רנטגן. 

בחולים בדלקת מפרקים שגרונית מספר המפרקים הפגועים וסוגיהם, קצב התפתחות הדלקת, סוגי התסמינים וסוגי התרופות המועילות, שונים מחולה לחולה. המחלה משפיעה ישירות על פעולות יומיומיות, החל מפתיחת בקבוק ועד הליכה ומעבר מישיבה לעמידה, בהתאם לחומרת הדלקת. 

ניתן להבחין בין תקופות של התלקחות, שבמהלכן הכאבים, הנפיחות והרגישות מחמירים עד לכאב וחולשה בכל הגוף, לבין תקופות שקטות, שבהן ההגבלה בטווח התנועה עדיין קיימת אך עשויה להתמתן, הכאבים והרגישות פוחתים משמעותית, ההרגשה הכללית טובה יותר והתפקוד היומיומי נוח יותר. 

הגורם למחלה עדיין אינו ידוע. בספרות המקצועית ישנן דעות המייחסות לה קשר תורשתי. כן מניחים כי לגורמים סביבתיים כגון עישון, מתח וכיוצא בזה יש השפעה. כחלק מההתמודדות עם המצב הכרוני, מומלץ לחולי דלקת מפרקים לטפח אורח חיים מיטיב ומאוזן הכולל תזונה בריאה ופעילות גופנית מתונה. תרגול היוגה הוא מענה לצורך בפעילות גופנית מיטיבה. 

תיאור מקרה

תמר היא אישה בשנות ה-50 לחייה, נשואה ואם לשני ילדים בוגרים, עובדת במשרה מלאה, בתפקוד יום יומי מלא, הסובלת מדלקת מפרקים שגרונית -כ 15 שנה. למחלה שלה, ככל הנראה, קשר גנטי :אביה סבל מדלקת מפרקים שגרונית ו, גם אחותה אובחנה כחול ב ה דלקת מפרקים, אם כי מסוג אחר. 

תמר מטופלת תרופתית – מקבלת עירוי פעם בשנה–שנתיים, ובתקופות אקוטיות נוטלת משככי כאבים. במקרים של התלקחות מקומית של הדלקת היא מטופלת באמצעות הזרקת סטרואידים למפרק המודלק. באופן כללי איכות החיים של תמר, כאשר הדלקת שקטה, היא טובה והיא מנהלת פעילות יומיומית רגילה.

בנוסף על דלקת המפרקים, לתמר אסטמה רדומה כמעט לחלוטין ומעט אלרגיות. היא סבלה במשך שנים מהתקפים של כאבי גב תחתון ותחושת עומס בחגורת הכתפיים. תופעות אלו התמתנו באופן ניכר לאורך שנות תרגול היוגה. מעבר לכך, בריאותה תקינה. 

דלקת המפרקים פוגעת לתמר בעיקר בברכיים ובשורשי כפות הידיים – במפרקים אלה טווח התנועה מוגבל ד היינו, קטן מהנורמה, וכאשר הדלקת מתלקחת הכאבים מתרכזים בעיקר בהם. יש גם סימפטומים בכפות הרגליים – במפרקי הבהונות, במפרק ירך ימין – טווח התנועה מוגבל בסיבוב המפרק כלפי פנים ומעט באצבעות כפות הידיים. 

אנו נפגשות לשיעור יוגה פרטי פעם בשבוע במשך שבע השנים האחרונות באופן עקבי. 

כאשר פגשתי את תמר לראשונה היו מאחוריה 8 שנים של התמודדות עם המחלה. היא הכירה את התנהגות הדלקת לאורך זמן וכן את הסימפטומים, והדלקת כבר הייתה מיוצבת תרופתית. יש לציין, כי מציאת התרופה המתאימה לחולה כרוכה לעיתים בניסוי וטעייה, מאחר שחולים שונים יכולים להגיב באופן שונה לאותה תרופה למרות המחלה הזהה. 

כמו כן, תמר הגיעה אליי עם ניסיון עשיר של עבודה עם הגוף, בעיקר תרגול פלדנקרייז.  חשוב לציין שני גורמים אלה מאחר שהם הקלו עלינו את תחילת עבודתנו המשותפת, תרמו רבות,  וממשיכים לתרום, ליכולת ההעמקה והעקביות של תמר בתרגול היוגה. 

המגבלות של תמר בתחילת העבודה לפני שבע שנים היו :

° טווחי תנועה מוגבלים ו נשיאת משקל מוגבלת בזוויות מסוימות במפרקים הפגועים. 

° חולשה יחסית בשרירי ירכיים קדמיים וחגורת כתפיים שנבעו, לדעתי, גם עקב טווחי התנועה המוגבלים של הברכיים ושורשי כפות הידיים;

° כאבים כרוניים במפרקים;

° כאבי גב תחתון ש לעיתים הובילו להשבתה מתפקוד. 

תרגול ויג'נאנה יוגה של תמר

מבנה שיעור כללי

• ישיבה ;

• תרגול פראניאמה ;

• חימום עדין, לרוב בשכיבה על הגב – אחת התופעות של דלקת מפרקים היא תחושה של קשיות

וכיווץ בגוף ובשרירים. אני מוצאת שחימום עדין של תנועה רכה ואיטית מסייע לגוף להרפות

ולהתרווח ומהווה הכנה מצוינת לתרגול אסנות. 

• תנוחות עמידה – זהו החימום וההכנה לקראת עיקר השיעור שמורכב מכפיפות לפנים, כפיפות

לאחור, חיזוק חגורת הכתפיים או העמקה לתוך תנוחות עמידה. תנוחות אלה מחליפות את

הברכה לשמש ש תמר אינה מתרגלת עקב הרגישות בברכיים ובשורשי כפות הידיים. 

• מרכז השיעור – כפיפות לפנים, לאחור, חיזוק חגורת הכתפיים והעמקה בתנוחות העמידה. 

• תנוחות לקראת סיום שמשקיטות ומרגיעות, כגון :

o סופטה פדנגוסטאסנה – מתיחות רגליים – עם חגורה או עם רגליים על הקיר,

o סרוונגאסנה – נר במודיפיקציה על הקיר, 

o ויפריטה קרני – שמיכה/כרית מתחת לאגן ו רגליים על קיר או על כסא, 

o ישיבת סוקהסנה או בדההקונאסנה.

• שווסנה – הרפיה – לרוב עם בולסטרים תחת הברכיים והקרסוליים להעמקת תחושת המנוחה

וההרפיה של הרגליים והגב התחתון. על תרומתו של הבולסטר אפשר ללמוד מכך שתמר מכנה

אותו "חברו הטוב של האדם. "

תנוחות עמידה

כמו בתהליך עבודה רגיל התחלנו בתרגול תנוחות עמידה בסיסיות :

° טדאסנה, וירבדרסנה I – לוחם I, 

° וירבדראסנה II – לוחם II, 

° טריקונאסנה – משולש, 

° אוטנאסנה – כפיפה לפנים בעמידה,

° פרשריטה פדאוטנאסנה – כפיפה לפנים בעמידה רחבה. 

התקדמנו לתנוחות :

° ווריקשסנה – עץ, 

° פריווריטה טריקונסנה – משולש מפותל, 

° פרשווקונאסנה – צד גוף ארוך בכפיפה צידית, 

° פרשווטנאסנה – צידי גוף ארוכים בכפיפה לפנים

° ואוטקטאסנה – תנוחת הכסא.

בהדרגה התחלנו לחבר את התנוחות לרצפים – תמר נהנית מאוד מזרימת התנועה – והוספנו את

התנוחות המאתגרות יותר הן מבחינת יציבה, גמישות וכוח והן מבחינת שיווי משקל :

° ארדהה צ'נדראסנה – חצי ירח,

° פריווריטה ארדהה צ'נדראסנה – חצי ירח מפותל,

° וירבדראסנה III – לוחם III,

° ופריווריטה פרשווקונאסנה – צד גוף ארוך בכפיפה צידית עם פיתול. 

מודיפיקציות :

  1. לאורך התקופה הראשונה עבודה בפישוקים קטנים: למען שיווי משקל נוח יותר, למען הקלה על הברכיים, בעיקר בתנוחות שבהן ברך אחת כפופה, וגם למען יעילות הלמידה והביסוס של יציבה יעילה שאינה מכבידה על הגב התחתון, אזור שבו תמר סבלה כאבים. 
  2. שימוש בעזרים לתנוחות מורכבות מבחינת שיווי משקל כגון: ארדהה צ'נדרסנה, פריווריטה ארדהה צ'נדראסנה, וירבדראסנה III. במשך תקופה השתמשנו בבלוקים עבים מלבניים מספוג, אך התברר שהם לא היו יציבים דיים. כיום אנחנו משתמשות בכסא להניח עליו יד אחת או שתיים, אולם תמיד בדגש שרוב ההשתרשות והמשקל יהיו ברגל העומדת ולא ביד המונחת על הכסא. 
  3. במקום אוטיטה הסטה פדנגוסטסנה – יד אל בוהן רגל פשוטה לפנים, שהיא התנוחה האחרונה ברצף של וירבדרסנה I. תמר מסיימת את הרצף ב פיתול בעמידה עם רגל אחת על כסא, כאשר הפיתול אל הרגל הכפופה המונחת על הכסא.
  4. את תנוחת הרקדן תמר מתרגלת קרוב לקיר כשפניה אליו; יד אחת נוגעת בקיר לעזרה בשיווי משקל, ויד שנייה אוחזת ברצועה שכרוכה סביב גב כף הרגל הכפופה לאחור. באופן דומה ניתן לתרגל רקדן בשכיבה על הצד. בתנוחות אלו מתארכים שרירי הרגליים הקדמיים, בנוסף לעבודה על שיווי משקל, נאמנות למרכז הגוף ושמירה על גב שקט. תרגול זה חשוב אצל תמר, כיוון שהיא אינה מתרגלת ויראסנה ווג'ראסנה. 
  5. לאחר שהרגישה מבוססת ושמחה באוטקטאסנה, שהיא תנוחה האהובה עליה, התחילה לתרגל את מנח הרגליים של גרודאסנה. שוב, עם הפנים אל הקיר כך שיד אחת יכולה לנגוע בו, אך לא להישען עליו, לעזרה בשיווי המשקל.

ישיבות

הישיבות שתמר מתרגלת באופן מלא הן סוקאסנה ו בדההקונאסנה. 

עקב המגבלה בברכיים היא אינה יכולה לתרגל ויראסנה, וג'ראסנה וארדהה פדמאסנה – חצי לוטוס. על כן מצאנו את המודיפיקציות הבאות :

  1. ויראסנה רגל אחת בישיבה על כסא – ישיבה קרוב לצד ימין של המושב ושליחת גב כף רגל ימין על האדמה, לעבר הרגל הימנית האחורית של הכסא. כך גם ב צד שמאל. בדרך זו מתקבלת הארכה של שרירי הירך והשוק הקדמיים והגמשת גב כף הרגל. יש לציין, כי ויראסנה או וג'ראסנה על הגבהה, של בלוקים למשל, אינן אפשריות לתמר. 
  2. חצי לוטוס רגל אחת בישיבה על כסא – ישיבה על קצה המושב כך שהגב אינו נתמך במשענת הכסא. כף רגל שמאל על האדמה (עקב שמאל תחת ברך שמאל) וקרסול חיצוני של רגל ימין מונח על ירך שמאל קרוב לברך. כך מתקבלת פתיחה של מפרק הירך הימני והארכה של שרירי הישבן וחלק משרירי הירך. 

שוויי משקל על ידיים

עקב הפגיעה של הדלקת בשורשי כפות הידיים לא מתאפשרת נשיאת משקל בתנוחות מסוימות,  מאחר שאין טווח תנועה וכיפוף של 90 מעלות. על כן, עמידת ידיים, בקאסנות, ושיסטות, לא מתורגלות. 

תנוחות שמחזקות חגורת כתפיים, זרועות וכפות ידיים, שתמר כן מתרגלת הן :

כלב מביט מטה – תנוחה זו תמר מתרגלת לרוב בהדרגה. קודם עם ידיים מאוגרפות אל הקיר וזווית של 90 מעלות פחות או יותר בין הירכיים לאגן.

לאחר מכן, כאשר כפות ידיים פרושות מונחות על שולי מושב של כסא והזווית בין האגן לירכיים קטנה – מ 90 מעלות. כהכנה לכלב מביט מטה מלא היא מתרגלת כאשר כפות הידיים מונחות על בלוקים קשיחים מספוג הצמודים לקיר.

אל כלב מביט מטה מלא תמר נכנסת מאוטנאסנה, תוך התקדמות על קצות אצבעות הידיים לפנים,  עד שכפות הידיים מונחות פרושות על המזרן בזווית שאפשרית לתמר בשורשי כפות הידיים. היציאה מתנוחת הכלב נעשית בהסעת המשקל חזרה לאחור לאוטנסה, או הנחה של הברכיים והאמות על הרצפה לכמה רגעים, למעין תנוחת עובר, לאחר מכן מעבר לישיבה או שכיבה.

כלב על האמות – תמר מתרגלת ואריאציה של כלב על האמות בעמידה מול הקיר כאשר המרפקים, האמות וכפות הידיים משתרשים אל הקיר בזוויות של 90 מעלות – בין האמות לזרועות ובין הזרועות לבית צלעות.

השלב הבא הוא כלב על האמות כאשר המרפקים, האמות וכפות הידיים משתרשים אל מושב כסא. כאן השאיפה היא שהזוויות בין בית הצלעות לזרועות ובין הזרועות לאמות יהיו גדולות מ – 90 מעלות. אפשר גם לתרגל עם הגבהה של בלוקים צמודים לקיר כשלב מאתגר יותר לאחר הכסא.

כפיפות לאחור

תמר מתרגלת תנוחות בסיסיות של כפיפות לאחור – שלבהאסנות. במשך תקופה ארוכה לא תרגלה אותן מפאת הכאבים והרגישות בגב התחתון, שהחמירו בכפיפות לאחור והוטבו בכפיפות לפנים באופן עקבי. במשך ההפוגה מתנוחות אלה העמיק התרגול של תמר מבחינת הרפיה, השתרשות וחיבור. לאט לאט היא למדה להרפות עוד ועוד את הגב התחתון, הישבנים ואזור עצם הזנב, כך שמנח הסיבוב לפנים של האגן (Anterior Pelvic Tilt) התמתן, הרגליים התחזקו והיציבה השתפרה, למצב שיש פחות ופחות עומס על האזור הרגיש בגב. לאחרונה תמר שבה לתרגל שלבהסנות והיא מיישמת אותה הבנה של הרפיה, השתרשות וחיבור שרכשה מתנוחות העמידה, בשכיבה על הבטן, ובהצלחה רבה. בתנוחות אלה אין לה מגבלות מבחינת דלקת המפרקים.

בכפיפות לאחור כגון סטובנדהה – גשר קטן, אורדווה מוקהה ש אנבא סנה – כלב מביט מעלה, אוסטראסנה – גמל, דנוראסנה – קשת, ואורדווה דנוראסנה – גשר, באה לידי ביטוי מגבלת התנועה של הברכיים ושורשי כפות הידיים, ואנו לא מתרגלות אותן. 

לעומת זאת, תמר מתרגלת את העבודה על כפיפה מתונה לאחור שיש בתנוחות כמו וירבדראסנה I, בהכנה לקראת פרשווטנאסנה עם הידיים מאחורי הגב, ובתרגול של מעין קוברה בעמידה מול הקיר או בישיבה על כסא. 

כפיפות לפנים בישיבה

מתוך מבחר תנוחות הכפיפות לפנים בישיבה תמר מתרגלת את אלו שאינן כרוכות בכיפופי ברכיים

עמוקים :

° ג'אנו שירשאסנה,

° פריווריטה ג'אנו שירשאסנה,

° אופווישטה קונאסנה,

° בדהה קונאסנה,

° פשצ'ימוטנאסנה. 

תנוחות הפוכות

שתי התנוחות ההפוכות שתמר מתרגלת הן :

סרוונגאסנה לא מלאה דרך טיפוס הרגליים על הקיר, בלי להטיל את מלוא משקל האגן על כפות הידיים. תנוחה נוספת היא ויפריטה קרני – האגן מוגבה על בולסטר או שמיכות, והרגליים על קיר או על כסא. 

תנוחות נוספות

סופטה פדנגוסטאסנה – בתקופות אקוטיות של הדלקת בברכיים תמר מתרגלת תנוחה זו מלכ יתח לה מרגל ישרה, כלומר: ללא יישור ממצב של ברך כפופה. 

וואריאציות של נוואסנה – סירה – אקפדה ארדהה נוואסנה, נוואסנה רגל אחת מתיישרת ומשקל גוף עליון על מרפקים ואמות. 

עזרים לתמיכה ו תנוחות מנוחה

עזרים כמו : כסא, שמיכות, בלוקים, חגורה, בולסטרים – מסייעים באופנים שונים באסנות האקטיביות וגם מהווים תמיכה טובה להעמקת המנוחה בתנוחות הפסיביות והמשקמות. המנוחה חשובה בהתמודדות עם דלקת מפרקים, בעיקר בתקופות אקוטיות, והעזרים מסייעים לגוף להרפות, לנוח ולחדש כוחות. 

קֶצֶב האימון

בתרגול יוגה בעת התמודדות עם דלקת מפרקים, קצב אימון מתון, שבמהלכו ה מתרגל יכול להיות ער לתחושות הגוף בזמן התנועה והשהייה בתנוחות, מאפשר להבחין בנוכחות כאב או בהקלתו ולשמור על טווחי תנועה שבהם אין עומס יתר על המפרקים. עבודה בקצב מתון בונה תחושה של ביטחון מבחינת שיווי משקל, מקלה על הבנה של כיווני תנועת הגוף בחלל, ובאופן כללי' מאפשרת נוכחות מתמשכת של התודעה עם הגוף והנשימה. 

העבודה עם העקרונות מנקודת מבט ויג'נאנית

בויג'נאנה יוגה שבעת ה עקרונות מהווים את לב האימון : תרגול הרפיה, השקטה, כוונה בהירה, מודעות לנשימה, מציאת השתרשות וחיבור ופיתוח יכולת להעמיק אל התרחבות והתארכות, מבלי לאבד את ההשתרשות והחיבור. עקרונות אלה הם הבסיס להתארגנות ולהנחיית התודעה, הגוף והנשימה בתרגול כל אסאנה שהיא. אותם עקרונות הם גם המנחים במציאת המודיפיקציות

המתאימות לאסנות הקלאסיות לפי ה מגבלות של המתרגל. כלומר, החשיבות היא במציאת האמצע, המרכז הפיזי והמנטאלי, ובעקבותיהם גב שקט ולא מאומץ בכל התנוחות, גם המורכבות שבהן. פחות חשוב בעיניי לבצע, למשל, וירבדראסנה III באופן מלא וללא תמיכה תחת הידיים, אם מצב זה מעמיס על מפרקי הרגל העומדת, מכביד על הגב וחגורת הכתפיים ומכניס את כל הגוף למתח. אפשר להשתמש בתמיכה תחת שתי כפות הידיים באמצעות כסא או בלוקים, ובמצב זה לכוון להשתרשות הרגל העומדת שתקבל יותר ויותר משקל ל, פתח כוונה והשתרשות לאחור של הרגל שבאוויר, ללמוד התארכות בין זנב לראש ששומרת על גב שקט, ואז להתנסות בניתוק יד אחת ושליחתה לפנים תוך מודעות להשתרשות וחיבור בשאר הגוף. 

מניסיוני, היכולת להתקדם מבחינת השתרשות, חיבור, התארכות, מציאת שיווי משקל בתנוחות,  בעיקר המורכבות שבהן, גדלה כאשר מאפשרים התפתחות הדרגתית. 

אני מוצאת יעילות ורווח, מבחינת מיקוד התודעה, שימוש במאמץ מבוקר ותחושה טובה של עצמי, באימון שבו יש מידה של נינוחות בתנוחה, כנקודת מוצא שממנה נפגוש את האתגר. כך, מפעם לפעם עולה יכולת חדשה ונהיית נגישה, מציגה את עצמה – אין אפשרות להכריח אותה. כך קורה לכולנו גם באימון רגיל, ובעבודה עם מגבלות נדרשת לשם כך יצירתיות רבה יותר, שתעזור לדרג ולמתן את התפתחות המורכבות ותתמוך במתרגל בנקודות הקושי. 

במשך השנים תמר העמיקה בתרגול, הן מבחינת מורכבות התנוחות שהיא מתרגלת והן מבחינת איכות ועומק התרגול, מנקודת מבט של העבודה עם העקרונות. בעזרת ההשתרשות והחיבור יציבתה יעילה יותר גם בטווחי תנועה גדולים, הן מבחינת פישוקים בעמידה והן מבחינת ההתארכות אל החלל. אני משערת, שעקב נשיאת משקל מאוזנת יותר וזרימתו היעילה יותר לאורך השלד, העומס על המפרקים מתון ומאוזן יותר. 

היכולת להרפות מאמץ מיותר בזמן תנועה ובזמן שהייה גם היא תורמת להפחתת עומס על המפרקים ועל הגב התחתון. המעברים בין התנוחות ברצפים, שהיוו אתגר בפני עצמם, בעיקר מעברים לתוך התנוחות המורכבות מבחינת שיווי מש, קל נעשו חלקים ויעילים יותר עם ההעמקה בתרגול. 

הרגליים התחזקו ", מרכז גוף" נוכח וגב שקט התבססו, השתרשות ו חיבור אל הקצוות הרחוקים מהאדמה צמחו אל התרחבות והתארכות. נשמרת, ואף גדלה, הגמישות בשרירי הרגליים, הגב וחגורת הכתפיים. 

סיכום

כיום, לאחר שבע שנות אימון, תמר מתרגלת את הרצפים של תנוחות העמידה כמעט במלואם: כלב מביט מטה ללא שהייה על הברכיים, כפיפות בסיסיות לאחור – שלבהאסנות, כפיפות לפנים בישיבה ותנוחות בשכיבה על גב כגון סופטה פדנגוסטאסאנה ותרגילי בטן. תנוחה הפוכה שאנו מתרגלות היא מעין סרוונגאסנה ליד הקיר. כלומר, התרגול מתבצע בשכיבה על גב, בטן או צד, בישיבה על האדמה ועל כסא, בעמידה על שתי הרגליים ובעמידה על ארבע. אנו נמנעות כמעט לחלוטין מעמידת שש עקב הפגיעה של הדלקת בברכיים, וכן משיווי משקל על הידיים עקב הפגיעה בשורשי כפות הידיים. חיזוק חגורת הכתפיים והזרועות נעשה באמצעות תנוחות כלב מביט מטה וכלב על האמות בוואריאציות.

תמר מדווחת על התחזקות שרירי ירך, תחושה הנתמכת בבדיקות רפואיות שגרתיות, התחזקות התורמת לתמיכה במפרקי הברכיים. היא מרגישה שטווח התנועה בשורשי כפות הידיים נשמר, ואף גדל, עקב תרגול נמסטה וכלב מביט מטה בווריאציות. כאבי הגב התחתון חלפו כמעט לחלוטין וטווח התנועה בחגורת הכתפיים גדל. 

לתחושתה של תמר, תרגול פראניאמה מסייע לשמור את האסטמה במצב שקט, לעבור חורפים ללא הצטננויות ושפעות קשות, מסייע במאמץ פיזי כמו טיפוס במדרגות ואף מהווה כלי להרגעה והשקטה במצבים של לחץ, מתח ועצבנות. 

ומעבר לכך, תרגול היוגה הקל את הכאבים שתקפו אותה בעת התלקחות קשה של המחלה לפני כארבע שנים. במהלך כמה שבועות, בעת שתמר המתינה לאישור רשויות הבריאות לקבלת תרופה לצורך עירוי וטיפול בהתלקחות הדלקת, היא סבלה מכאבים קשים בכל הגוף, ומשככי הכאבים שנטלה לא הקלו עליה במידה מספקת. בזמן זה היא פנתה לתרגל יוגה לבד בבית, לאחר שהרגישה כי לתרגול היוגה יש השפעה מקלה מאוד על הכאבים למשך כמה שעות לאחר סיום התרגול. היא דיווחה שההקלה בעקבות התרגול הייתה כללית, לא רק במפרק מסוים אלא בתחושה הכללית בכל הגוף. התרגול השלים את החלל שמשככי הכאבים לא מילאו ועזר לה לעבור עוד כמה שעות ביום בכאבים מופחתים. 

לתחושתה של תמר, ולתחושתי, אימון יוגה שבו מתורגלת רתימה סימולטאנית של תודעה, גוף ונשימה למיקוד משותף מעניק ערך מוסף להרגשתנו הכללית, גוף ונפש, הנחווה כשקט, רגיעה, מרכז, שהייה נינוחה ומיטיבה עם עצמי. 

תרגול מסוג זה מתגלה כמקל את הכאב, מסייע לאנשים החיים עם נוכחות מתמדת של כאב פיזי,  להתמודד עמו ועם הופעתו הבלתי צפויה של הכאב לאורך הדרך. 

אני מוצאת שגישה של רכות כלפי עצמנו בתרגול, מתוך חיפוש טווחי התנועה והשהייה הנעימים, שמרגישים טוב – לעומת אלה המציתים את הכאב – מטפחים תחושה של רוגע וביטחון ושל יכולת להיות בתנועה ובעשייה ללא כאב. זהו דבר משמעותי ומעודד למישהו הרגיל לנוכחותו הכמעט מתמדת של כאב. 

גישה זו מכתיבה קצב עבודה מתון ו קשוב מאוד לגוף בכל תרגול ותרגול. כמו כן, היא מאפשרת תהליכים ארוכי טווח שבהם מתפתחים ומתבסס ים חוזק, גמישות ויציבות פיזית ומנטלית. העקרונות – הרפיה, השקטה, כוונה, נשימה, השתרשות, חיבור, התארכות והתרחבות – הם הכלים לתרגול מסוג זה. 

אדגיש כי העבודה עם תמר נעשית תוך חיפוש משותף ומתמיד אחר התרגול המועיל והמיטיב, -על ידי שאלות – מעורר כאב? מקל? לא מגביר כאב, אך גם לא מקל? נעים? לא נעים? מרגיש כמאמץ חיובי או כמאמץ יתר?

תמר היא תלמידה אחת מבין כמה תלמידות שאני פוגשת, החולות בדלקת מפרקים שגרונית. המחלה והמגבלות הנלוות אליה שונות מתלמידה לתלמידה. יש הבדלים באופי הדלקת, עוצמת הכאב, שכיחות ההתלקחויות, ובהשפעות הטיפול התרופתי. הבדלים אלה מתבטאים במפרקים שונים בגוף. לדוגמה, תנוחות אפשריות ומיטיבות לתמר, כמו תרגול ממושך של תנוחות עמידה, מכאיבות לתלמידה אחרת עקב התלקחות הדלקת בכפות הרגליים. תלמידה זו יכולה לשהות בנינוחות יחסית בעמידת שש ובעובר, תנוחה שתמר לא מתרגלת עקב המגבלות בברכיים. 

העבודה שלי עם תלמידות המוגבלות באימון ובתרגול יוגה, עקב היותן חולות בדלקת מפרקים שגרונית מלמדת, כי אין תבניות ואין תשובות אחידות בתרגול. החתירה באימון היוגה, תוך יישומם של שבעת עקרונות הווי 'גנאנה יוגה, היא למפגש של חקירה משותפת שתניב אימון מיטיב לאורך זמן. 

על הכותבת

הילה ארנון, מורה בכירה ליוגה, בעלת רקע בלימודי מחול ני, תוח תנועה ואנטומיה. מלמדת שיעורי יוגה קבוצתיים משנת 2002 ושיעורים פרטניים של יוגה טיפולית משנת 2006. מתגוררת ועובדת בתל אביב והאזור. לפרטים נוספים ויצירת קשר ניתן לבקר באתר היוגה שלה  www.yogapractice.co.il