יוגה לחולים בטרשת נפוצה

ויג'נאנה יוגה לחולי טרשת נפוצה / סטייסי קינג

רקע על טרשת נפוצה

טרשת נפוצה היא מחלה כרונית הפוגעת במערכת העצבים ה. מחלה פוגעת בתפקוד התקין של תאי

העצב במערכת העצבים המרכזית -על ידי כך שהיא פוגעת במיאלין. המיאלין הוא החומר השומני

המבודד את סיבי העצבים, הנקראים גם אקסונים. במצב בריא המיאלין עוזר בעיקר בהעברת זרמים חשמליים בין תאי העצב. הפגיעה בהעברת הזרמים האלה פוגמת ב תפקוד התקין של המוח, דבר המשפיע על תפקוד הגוף כולו. תהליך זה גורם לפגיעה באיברים שונים, לרוב בחוט השדרה, במוח ובעצב הראיה. 

המחלה מתבטאת בצורות שונות וקיימים שני סוגים עיקריים. סוג אחד המאופיין -על ידי התקפים תקופתיים: במשך ההתקף אובדת יכולת ההפעלה של הגוף ואחרי התקף התפקוד חוזר, לפחות באופן חלקי. הסוג השני של המחלה מאופיין -על ידי התדרדרות מתמדת. בשני הסוגים הנזק מצטבר לאורך זמן. התופעה שבה הסוג הראשון הופך לסוג השני במשך הזמן היא שכיחה, ומצב זה גורם לנכות הולכת וגוברת. רוב החולים מאובחנים בין הגילאים 20 עד 40 וההערכה היא שטרשת נפוצה מקצרת את החיים ב-10 שנים – פירוש הדבר הוא שהם חיים עם המחלה -כ 30 שנה בממוצע. 

טרשת נפוצה יכולה לפגוע בכל מקום בגוף, והחולים חיים בחוסר וודאות ובחרדות לגבי שאלות כמו: איזה חלק של הגוף ייפגע, מתי, והאם הפגיעה תהיה קבועה או זמנית. מצב זה גורם כאמור לפחד ולמתח כרוניים. כל תופעה בגוף ובראש, אפילו היא קטנה ורגילה, עלולה להיות התחלה של התקף חדש או התדרדרות חדשה אשר תגרום לנכות יותר ויותר קשה. המחלה תוקפת את המערכת העצבית הרצונית והלא רצונית, את המערכת המוטורית ואת המערכת התחושתית. היא מתפתחת בצורה שונה אצל כל אחד, אך יש תסמינים קלאסיים שאותם אסקור כאן. 

התסמינים הקלאסיים

בעיות בראייה – ראייה מטושטשת, איבוד ראייה בדרך כלל בעין אחת, תנועות בלתי רצוניות של

העיניים. מאוד שכיח מצב שבו שהמחלה מתחילה בהתקף פתאומי שמשפיע על הראייה – אנ יש ם

שמתעוררים בבוקר ולא יכולים לראות בעין אחת.

עייפות – עייפות מאוד חזקה שמתבטאת בחוסר יכולת לצאת מהמיטה. התקפים של עייפות יכולים להימשך מיום אחד ועד מספר ימים ואפילו שבועות.

בעיות בשרירים – קשיים בעמידה ובהליכה, רעידות והתכווצויות בשרירים, חולשה וניוון שרירים, כאבים ותחושות של "נמלים", צריבה באברים שונים של הגוף, חוסר תחושה באברים אחרים, איבוד מוטוריקה עדינה, חוסר איזון בין שני צדי הגוף, חוסר שיווי משקל וסחרחורת.

בעיות במערכת הפרשת השתן והצואה – עצירות, איבוד בקרה על הסוגרים, קושי לשלוט בהפרשות.

השפעה על המוח – דיכאון, איבוד זכרון, בלבול, הפרעות בריכוז, בעיות בדיבור. 

כללי עבודה עם חולי טרשת נפוצה

.א חוסר וודאות – זהו הדבר שמאפיין ביותר את המחלה טרשת נפוצה – הן לגבי התפתחות

המחלה, הן לגבי החשש איזה חלק של הגוף עלול להיפגע, והן לגבי חוסר הודאות איך החולה ירגיש מיום ליום ואפילו משעה לשעה. אני מדגישה לתלמידים שלי את החשיבות של התמדה בתרגול, אך יחד עם זאת מנסה לעזור להם לפתח את היכולת להתבונן פנימה ולחקור: האם בכלל נכון להם לתרגל ביום מסוים ואם כן – כיצד לתרגל. האתגר הוא להתמיד בתהליך במצב שהוא לא יציב ובלתי צפוי להתאים את התרגילים ואת התנוחות לצרכים של התלמיד לפי מצבו הנוכחי.

בכל שיעור יוגה קיים צורך להקשיב לתלמידים ולהתאים את השיעור אליהם, אבל במקרה של טרשת נפוצה (ובעיות רפואיות אחרות) נושא זה הרבה יותר מודגש. 

ב. מעברים במשך השיעור – לרבים מ חולי טרשת נפוצה קיים קושי פיזי ונפשי במעברים בין עמידה לישיבה ולשכיבה, עד כדי כך שקשה אפילו להתהפך בשכיבה. מעברים אלו לוקחים הרבה זמן ומאמץ וכדאי להפחית במעברים במשך שיעור. 

לכן, אני תמיד מנסה להגביל את השיעור לשני מצבים, למשל :

שכיבה וישיבה על הרצפה – או :

ישיבה בכיסא ועמידה – או :

שכיבה על הרצפה או בכורסה מתכווננת שאפשר לשכב עליה. 

אני משתמשת במעבר עצמו לצורך תרגול העקרונות של ויג'נאנה יוגה ו, מנחה את התלמיד לכיוון של נשימה והרפיית המאמץ, התבוננות והקשבה, השתרשות כמנוף לקום, התכוונות לפני פעולה

ובמהלכה. אני משתמשת במעברים כהזדמנות להפנות את תשומת הלב ואת המודעות לשימוש

בעקרונות של היוגה באתגרים הפיזים היומיומיים. 

ג. אמצעי זהירות – בנוסף לכללי הזהירות הרגילים של שיעורי יוגה, יש להתייחס לשלושה עניינים:

לא לעייף את התלמיד – כפי שנאמר למעלה : כי אתה לא יודע איך הגוף שלו יגיב לשיעור הנוכחי,

אפילו אם הוא עשה בדיוק אותו שיעור בשבוע שעבר.

לא לחמם את הגוף יותר מידי – חום מחמיר את המצב של חולי טרשת נפוצה ובמצבים קיצוניים אף יכול לגרום להתקפים של המחלה. לכן, כל תרגיל שיוצר חום פנימי או חיצוני אינו מומלץ. 

התלמיד צריך להרגיש בטוח תמיד ולהיות במצב שאם יהיה איבוד שליטה או התכווצות פתאומית של שריר – הוא לא ייפצע. 

ד. עצמאות התלמיד – למרות הפיתוי לעזור לתלמיד, מאוד חשוב להניח לו לעשות דברים לבד ככל

האפשר, כדי להעצים אותו ולשמור על כל האפשרויות הפתוחות, אפילו כאשר הרצון לעזור בא

ממקום טוב. לדוגמה : לאפשר לו להתארגן לשיעור לבד, ההתערבות של המורה צריכה להיות

מינימלית, ויחד עם זאת תומכת ומחזקת כדי לאפשר לו להתמודד בעצמו ככל האפשר, אפילו כאשר הוא מאבד שיווי משקל או שריר מתכווץ; לתת לו לנסות לעבור מישיבה לעמידה עם הנחייה אבל בלי עזרה פיזית, ככל האפשר. במקרים רבים אני נותנת הנחייה מילולית ועומדת קרוב לתלמיד עם יד באוויר לפניו ומאחריו כדי שהוא ירגיש תמיכה רגשית, אך יתמודד פיזית בעצמו ויחד עם זאת – אם יהיה צורך אני שם לידו לתת יותר עזרה. 

ה. העבודה שלנו ביוגה היא לשפר את איכות החיים – אנחנו לא יכולים לגרום לחולים להבריא

אלא מנסים לשפר את איכות החיים עם המחלה – להפחית את הסימפטומים, לעזו בר תהליך של

העצמה, לעבוד על healing ברמות הפיזיות, הנפשיות, הרוחניות והאנרגתיות.

ו. חוזה עם התלמיד – תיאום ציפיות כ – אשר עובדים עם חולי טרשת נפוצה חשוב שכל מורה

יהיה מודע לבעיות העלולות להיגרם ויקבע לעצמו כיצד הוא רוצה להתיחס אליהן. בעיות נפוצות כמו: ביטולים רבים שחלקם הגדול קורה ברגע האחרון, המורה יכול להגיע לשיעור ולמצוא שהתלמיד לא מוכן ולוקח לו הרבה זמן להתארגן וכדומה. 

דרך העבודה

א. חשיבותו של תהליך – החוויה המתמדת של חולי טרשת נפוצה היא שהם מתמודדים עם רשימה הולכת ומתארכת של דברים שהם כבר לא יכולים לעשות ב. אמצעות היוגה אנחנו משנים את החוויה הזו על ידי התמקדות בתהליך עצמו ולא בתוצאות. אוריינטציה לתהליך – מסירה את כובד המשקל הרגשי הקשור בהצלחה ובכישלון.

כאשר אנחנו מפרקים כל פעולה ואסאנה לחלקים קטנים ומתרכזים בהם, החולים רואים שיש הרבה פעולות שהם כן יכולים לעשות, ובסופו של דבר, כאשר המשקל הרגשי נושר מעליהם ב, מקרים רבים מרחב התנועה גדל. 

ב. הדגש על קשב לגוף – החולים מתמודדים עם אי-וודאות, נטייה לעייפות ושינויים במצבם

הבריאותי ולכן, מאוד חשוב לעזור להם לפתח מיומנויות של הקשבה פנימית כדי להתאים את

העבודה לצרכיהם. ההקשבה לעצמנו והעבודה מבפנים, שהם בלב ליבה של ויג'נאנה יוגה, מאוד

משמעותיים בתהליך זה.

.ג עקרונות היוגה – התכוונות, נשימה והרפיה – אנחנו עובדים עם התכוונות מחשבתית מובהקת

כדי לעודד את הגוף לעשות פעולות פיזיות, למרות הנזק במערכת העצבים, וכדי לחזק את המסלולים הניאורולוגיים הקיימים ואפילו לטפח חדשים. כל פעולה מתחילה בהתכוונות ובהדמיה.

כאשר אנחנו עובדים ממקום של "לשלוח פקודה" ישירה לשריר שמתנגד, הדבר גורם במקרים רבים לעשייה בכוח ובמאבק, למתח, לתגובה של מאמץ, להתכווצות בשריר ולתגובה של כעס או תסכול אצל התלמיד. 'גבוי נאנה יוגה התלמיד לומד לשלוח כוונה מחשבתית ולתת לשרירים לבצע את התנועה ממקום של שחרור ו"הרפיית המאמץ". במקום עמדה פנימית של מאבק נגד הגוף, הוא מפתח עמדה פנימית של סקרנות ופתיחות – להסתכל על מה הגוף יכול לעשות זוהי חוויה נעימה יותר לגוף ולנפש שמביאה במקרים רבים לתנועה יותר מוצלחת. 

אני מחזקת את העבודה הזו עם דגש על נשימה והרפיה – הנשימה ככלי של הרפיה וריכוז כאשר

אנחנו בונים אסאנות, שוהים בהן, נחים ומונחים בתוכן, ויוצאים מהן. אני מלמדת הרבה תרגילים של שילוב של אורך התנועה ואורך הנשימה. בכל תרגיל ובכל אסנה אני מלמדת את התלמיד להתחיל כל תנועה וכל אסאנה עם נשימה ולדמיין שהגוף מרפה ומרחף על גל של נשימה לתוך התנוחה. 

במקרים רבים מדובר בתנועות מאוד קטנות, אבל התנועות הקטנות האלו חשובות מאוד כי הגוף

מאבד אט אט, באופן הדרגתי ומצטבר את היכולות הפיזיות שלו: תנועה אחת אחרי השנייה, צעד

אחרי צעד, שלב אחרי שלב. לכן הפעולות והתנועות בשוליים ה ן כה משמעותיות לחולי טרשת נפוצה. 

מערך שיעור יוגה

בשלבים הראשוניים של המחלה כאשר התופעות האלו הן קטנות או נעלמות בין התקפים, חלק גדול מהחולים יכולים לנהל חיים פחות או יותר רגילים ולהשתתף בשיעור יוגה רגיל עם פיקוח של המורה תוך התאמה של התרגילים לצרכים שלהם. במצב זה האתגר הוא שהם ירגישו חלק מהקבוצה גם כאשר הם עושים תרגילים אישיים. אני אוהבת לעשות מספר מפגשים אישיים לפני שהתלמיד החולה מצטרף לקבוצה. בשלבים מתקדמים יותר של התפתחות המחלה מ, סגרת של שיעורים פרטיים היא נכונה ומתאימה יותר. רוב התלמידים שלי כיום נמצאים בשלב שמתאים להם להשתתף בשיעורים פרטיים, אך הם עדיין יכולים לעבוד בשכיבה ובעמידה – לפחות חלק מהזמן. 

.1 מדיטציה – נעשית לרוב בתחילת השעור כהזדמנות לתלמיד לתרגל התבוננות פנימה, להקשיב

לגוף ולברר כיצד הוא מרגיש. המטרה היא כי לאחר המדיטציה וההתבוננות התלמיד והמורה יבנו

ביחד את תוכנית השיעור. לכן, כל שיעור מתחיל עם מדיטציה קצרה שבה התלמיד מתבונן פנימה

מבחינה פיזית ורגשית ומעריך את הצרכים שלו ואת היכולות הפיזיות שלו ביום זה. לאחר המדיטציה אנו משוחחים על כך ומחליטים על מבנה השיעור, כך שלמעשה לאחר המדיטציה השיעור מתחיל בחוזה מוסכם בין המורה לתלמיד., כך למשל, אפשר להחליט ביום מסויים: "היום נתחיל את השיעור במתיחות על כסא, ואז אם תרגיש חזק מספיק – נעשה תנוחות עמידה". ביום אחר אנו יכולים להסכים כי: "היום ננסה לשכב על הגב על גבי הרצפה במטרה למתוח את הגב והירכיים, ולאחר מכן ננסה לעשות כמה התארכויות על הבטן".

2. התבוננות – בישיבה על כיסא, כיסא גלגלים, שכיבה על הרצפה וכדומה. הכיוון הוא לטפח

הקשבה ועמדה פנימית של אהבה וקבלה, לבנות מצב רוח שקט וי ו בצי שדה אנרגטי של שקט ורוגע במקום תסכול ומאבק נגד הגוף. חשוב לקחת בחשבון שטרשת נפוצה גורמת נטייה לדיכאון, לכן לא לתת לתלמיד "לשקוע" יותר מ ייד. אני עושה מדיטציות מודרכות כדי לכוון את התלמיד לחוויה חיובית כמו: לדבר עם מקומות שונים בגוף, להוציא מהם מתח, עייפות, כאבים ולהכניס כוח –, אנרגיה, צבע בריא; לשלוח אהבה וריפוי לאברים שונים של הגוף. 

. 3 פראנאימה – תרגילי נשימה – מטרתם לפתח את נפח הריאות, למלא את הגוף באנרגיה ולחזק

את המערכת החיסונית. פראנאימה תתבצע בשכיבה או בישיבה. 

נשימות רכות – נשימות לבטן ;

להניח ידיים על חלקים שונים של החזה ולנשום אליהן ;

אוג'אי רך – עם עבודה על הארכת הנשיפה ועל בנייה של קצבים שונים.

אנאלומה ווילומה – בעדינות. 

נאדי שודהנה – בהדמיה ובעזרת הידיים

חשוב – יש להימנע מפראנאימה שיוצרת חום בגוף. 

.4 אסאנות – המפתח הוא לחפש את האיזון בין הצורך לחזק ולאתגר את התלמיד ובין הצורך לא

לחמם את הגוף ולא לעייף אותו. במסגרת שיעור קבוצתי אני נותנת גרסאות אישיות של אסאנות,

ומדגישה את הצורך לעשות אסאנות של מנוחה במשך השיעור כדי לצבור כוח. 

בשיעורים פרטיים השיעור כולל תנוחות מכל הסוגים עם דגש על התארכות, התרחבות, וכפיפות

לאחור, כי החולים בדרך כלל לא מפעילים את הגוף ב כיוונים אלו בחיים היומיומיים. 

השיעור כולל התארכות ישרה, הקשתה לאחור, פיתול, כפיפה קדימה ומתיחה הצדה. בנוסף, אנחנו עובדים על שחרור מפרקים, מוטוריקה עדינה, יוא וס להכנסת אנרגיה ל ו יח זוק הליבה של הגוף וחיבור למרכז. 

הרפיה – כל שיעור מסתיים עם הרפיה מודרכת, למשל:

• לעבור בין השרירים והא בי רים בגוף ולדמיין אותם במנוחה ובשקיעה כלפי מטה ;

• לנשום למקומות שונים של הגוף ולדמיין את הנשימה ואת האנרגיה מרפה ומחזקת את המקומות האלו ;

• לנשום ולמלא את הגוף באנרגיה בריא ;ה

• עבודה של הדמיה עם צבעים. 

הרפיה חשובה לחולי טרשת נפוצה בשל מספר סיבות :

• החולים חיים במתח ובפחד, והרפיה נותנת להם כלים להתמודדות עם תחושות אלו. 

• מחקרים מצביעים על כך שרמות גבוהות של הורמוני לחץ (אדרנלין) מחמירים את המחלה

ואפילו עלולים לגרום להתקפים. 

• היכולת להרפות את הגוף ואת השרירים יכולה לעזור לתופעות כמו התכווצויות ורעידות

שרירים המאפיינות את המחלה. 

התסמינים השונים והצעות לתנוחות ולתרגילים לעזרה

בעיות בראייה

 אני עושה הרבה תרגילי עיניים עם התלמידים :

• הוואיוס של העיניים ;

• תרגילים של חיזוק השרירים מסביב לעיניים – לצייר מעגלים עם העיניים, תרגיל השעון,

פוקוס קצר וארוך ;

• הרפיית העיניים. 

הראיה מתדרדרת עם הזמן והמטרה של התרגילים היא לשמר את היכולת הקיימת. 

עייפות

יש ימים שבהם צריך לנוח, וחשוב לכבד את הגוף בזמנים אלו. אני מעודדת את התלמידים לעשות

תרגילים של נשימות והרפיה אם יש להם כ. חו לעומתם, יש ימים שבהם למרות העייפות, עבודה על בנייית אנרגיה תעזור. למשל : ואיוס חיצוניים, פראנאימה, מתיחות עדינות בשילוב עם נשימה עמוקה. או מנסים לעזור לתלמידים לפתח את היכולת להתבונן פנימה, את ההקשבה ואת הרגישות שתאפשר להם להבדיל בין שני מצבים אלו. 

קשיים בהליכה, בעמידה ובשיווי משקל

העמידה אינה יציבה, שיווי המשקל והיכולת להרים רגליים נפגעת – לכן יש קשיים בהליכה. מסיבה זו אני עובדת על עמידה עם דגש על השתרשות. אך, יש לזכור, כי לא כל החולים מסוגלים לעבוד בעמידה ואפילו לאלו שיכולים – הדבר אינו מתאים בכל שיעור. 

חשוב מאוד לקחת בחשבון כי יש לשרירים נטייה להתכווץ או להתמוטט בצורה פתאומית ו, לכן יש חשיבות לכך שהתלמיד יעמוד במקום ש יבו ש לו משהו שאפשר להחזיק לתמיכה. חשוב להפנות את תשומת לבו לדבר הזה בעדינות כדי לא ליצור צפייה של התמוטטות. לדוגמה: אפשר לעשות עבודה ליד קיר, הליכון, עגלה, שולחן וכדומה. 

התנוחות האפשריות הן :

הר

התחלה של עץ – העברת משקל – טוב לאימון על הרמת רגליים כדי לשפר את ההליכה ;

נשימות בעמידה ומדיטציה בעמידה ;

מתיחות מול קיר או שולחן ;

להחזיק שולחן או הליכון ולעלות ולרדת על אצבעות הרגליים ;

פיתולים ליד קיר או שולחן ;

לוחמים – למי שמסוגל. 

חולשה בשרירים

עבודה של חיזוק – תנוחות שמפתחות כוח וסיבולת. כאן אני מדגישה את חשיבות ההתמדה

ומעודדת את התלמידים לתרגל ב כל יום – א גם ם זה משהו קטן. 

אני שמה דגש על תנוחות שמחזקות את החיבור למרכז הגוף כמו :

תרגילים של חיזוק שרירי הבטן – בשכיבה או בישיבה ;

תנוחות עמידה כמו שנאמר למעלה ;

אני משתמשת באביזרים כדי לבנות מצבים שבהם התלמיד צריך לייצב את הגוף שלו ולמצוא את

החיבור בין הרגליים לבטן.

נדרשת רגישות בעבודה עם חולי טרשת נפוצה כי הם סובלים מחוסר יציבות וחשש ליפול, המטרה

שלנו היא לטפל במצבים אלו ולא להחמיר אותם. 

חוסר תחושה באיברים

איבוד תחושה בחלק של הגוף הוא מאוד שכיח במחלה זו, ודי אופייני לאבד תחושה בצד אחד.

במקרים רבים התלמיד אינו מרגיש מה הגוף עושה – למשל: רגל יכולה להישמט הצדה בתנוחה והוא לא ירגיש בכך. 

אני עובדת הרבה עם אביזרים חיצוניים כמו כדורים, קוביות, חגורות, כדורים קטנים, כי מגע פיזי יכול לחזק את התחושה. קל יותר להפעיל שריר מול משהו מוחשי מאשר להפעיל אותו באוויר. האביזר החיצוני נותן משוב מיידי אם שריר מפסיק לעבוד. למשל, אם אנחנו מחזיקים כדור בין הרגליים והוא מתחיל ליפול, אז אנחנו יודעים שהפסקנו ללחוץ עם השריר של פנים הירך, ואפשר לנסות למצוא דרך כיצד להפעיל את השריר שוב. 

כאבים בגוף (לפעמים מוזרים ולא צפויים ), נמלים, תחושה של צריבה בגוף

מערכת העצבים שולחת מסרים מוטעים, ואז יש תופעות של רגישות יתר או כאבים חזקים אפילו

כאשר אין "סיבה מציאותית ל" כך. במצבים כאלה אני מנסה להרגיע את התלמיד, מזכירה לו לנשום ולהרפות ומשחררת אותו ממצב שבו הוא מרגיש כאב גם אם אין סיבה "אובייקטיבית" לכך – כאן נכנס הנושא של קשב וגמישות מצד המורה – לא ללכת עם תוכנית מוגדרת מראש, אלא להיות קשוב ולהתחשב בצרכים של התלמיד. 

צריך גם להיזהר עם מגע, אפילו מגע רך, כי יתכן שיש רגישות יתר של העור למגע חיצוני. מצד שני,

המגע חשוב מאוד – חולים רבים חיים בבדידות והמגע הפיזי והאכפתיות האנושית חשובים להם. 

לכן, האתגר שעומד בפני המורה היא כיצד להשתמש במגע בדרך זהירה ועדינה כדי להעניק את

התחושה של אכפתיות, קרבה ותמיכה, בלי לגרום לתחושות פיזיות בלתי נעימות. 

כל מורה צריך למצוא את הדרך והנתיב אל כל תלמיד – אין נוסחאות ואין תבניות למידת המגע מלבד ההקשבה לתלמיד, ולהיות מודע לצרכים שלו. 

התכווצויות ורעידות שרירים

השרירים יכולים להתכווץ או לרעוד בצורה חזקה ברגעים בלתי צפויים מראש ובדרך כל אנשים

מגיבים בפחד ובפניקה. לכן תמיד חשוב לבנות מרחב בטוח כך שאם הגוף של התלמיד יפסיק לפעול בצורה פתאומית הוא לא ייפול וייפגע. אם וכאשר זה קורה, חשוב שהמורה יקרין שדה אנרגטי של רוגע ושקט ולא ייכנס לפניקה. אז אפשר לעבוד עם התלמיד על נשימה ארוכה והשמעת צלילים נמוכים כדי לנסות להרפות עם התכוונות והדמיות של שחרור. אני מעודדת את התלמידים לדבר עם הגוף ולהרגיע אותו אפילו בקול רם. אני מנסה ללמד תגובה אלטרנטיבית לתופעה גם בחיי היומיום. התופעות האלה קורות בזמן מאמץ גדול אבל לא רק בזמנים אלו, כך שככל שהתלמיד ילמד לעבוד ממקום של התכוונות, עם נשימה ממקום של הרפיה "ו ללא מאמץ" זה יקרה פחות, אך אין זה ריאלי לחשוב שהתופעה ת יעלם לגמרי. 

חוסר איזון בין צד ימין וצד שמאל

מאוד שכיח שצד אחד של הגוף חלש לעומת הצד השני. אני מדגישה את החיבור לבטן, לחפש תנועה שמתחילה בבטן. עבודה על מודעות לשני צידי הגוף ולדמיין את הצד החלש מתחזק ועובד באותה מידה כמו הצד החזק כי במקרים רבים יש איבוד תחושה בצד החלש. תרגילי בננה למתיחה של הצד הקצר של הגוף. 

איבוד המוטוריקה העדינה

עבודה עם כפות הידיים כדי לשמור על טווח תנועה ויכולת לעשות תנועות קטנות ;

עבודה על מודרות, סיבובים, לסגור ולשחרר, תנועות של ידיים ;

עבודה עם כדורים קטנים שאנחנו מחזיקים בידיים. 

בעיות במערכת הפרשת השתן והצואה

חוסר שליטה ברצפת האגן ובפי הטבעת יכול לגרום לעצירות מצד אחד אך גם לבריחה של שתן

וצואה. זוהי אחת התופעות הקשות ביותר של המחלה ו, היא גור מת מצוקה רבה אצל החולים – חשוב להתייחס לעניין הזה בעדינות.

יש להיזהר עם תרגילים של כיווץ שרירי רצפת האגן ופי הטבעת כי זה עלול לגרום לאיבוד שליטה

מיידית. אני עושה תרגילים כאלו בצורה מאוד עדינה ועקיפה – דרך עבודה על ידיים, רגליים ושרירי פנים, כמו בשיטת פאולה ו – אני עובדת גם על הפעלה וגם על שיחרור. 

אני לא עושה עבודה חזקה עם בנדות או ואיוס פנימיים. 

פיתוח מסלולים ניאורולוגיים חדשים

הרעיון הוא לנסות לפתח מסלולים חדשים א שר יחליפו את המסלולים שנפגעו. דבר זה חשוב

מבחינה פיזית וגם מעניק לחולים סיפוק רב, שכן פתאום הם מגלים שיש דברים רבים שהם לא חשבו לעשות ואז הם מגלים שהם אפשריים. 

הדגש הוא על תרגילים ותנועות לא שגרתיים במיוחד כמו תנועות בשמיניות ותרגילי קואורדינציה בין ימין ושמאל כדי ללמד תנועות אלטרנטיביות

בעיות בריכוז

טרשת נפוצה עלולה לפגוע ביכולת להתרכז במיוחד כאשר יש הפרעות חיצוניות. הכלים של היוגה–התבוננות וריכוז, יכולים לעזור לתלמידים לפתח ולשפר את הריכוז. השקט של שיעור היוגה נותן מרחב ומנוחה למי שקשה לו להתמודד עם הרעש של הסביבה. 

בעיות כתוצאה מישיבה ממושכת

לרוב, אנשים שסובלים מטרשת נפוצה מבלים זמן רב בישיבה, וטווח התנועה שלהם בחיי היום יום מוגבל מאוד. כתוצאה מכך השרירים מתנוונים ומתקצרים, המפרקים נעשים נוקשים, הגב הופך להיות חלש וכפוף, כפות הרגליים והקרסוליים מתנפחים וזרימת הדם בגוף נפגע. ת אלו בעיות הקשורות לסגנון החיים ואינם תסמינים ישרים של המחלה, אבל חשוב שהיוגה תטפל בהן. 

תרגילים לשחרור של העורף והכתפיים בישיבה או בשכיבה

לסובב את הראש מצד לצד, מתיחות של העורף ;

לצייר מעגלים ושמיניות עם הראש. 

תרגילים לכתפיים

ידיים למעלה ולהרחיב את השכמות ולשחרר ;

תחנת רוח עם הידיים ;

מעגלים עם זרועות ;

נשר וגומולקהסאנה. 

תרגילים בשכיבה על הגב

חשוב לשמור על האפשרות של ביצוע התרגול בשכיבה. זה חשוב מבחינה מנטלית כדי לא לצמצם

אופקים. חשיבות הדבר נובעת מכך שכאשר התלמיד אינו מבצע פעולה מסוימת הוא מאבד את

הפוטנציל ואת היכולת לבצע אותה. התוצאה היא שחייו ויכולותיו מצטמצמים יותר ויותר., לכן יש אפשרות לבצע תרגילים בשכיבה על מיטה, אם התלמיד רוצה, אך יחד עם זאת יש לזכור שזהו מצב אינטימי ולא תמיד מתאים. 

למרות זאת, שכיבה על הרצפה יכולה להיות אתגר לא פשוט לחולי טרשת נפוצה – הרצפה נרא ית

מאוד רחוקה מהם, והם חוששים שלא יצליחו לקום אחר כך. קיים קושי אמיתי בתנועות שנדרשות כדי לרדת לרצפה ולעלות. אני בעד לעודד ולעזור לאנשים לשכב על הרצפה, כאשר זה מתאים, אבל צריך לזכור לכבד את אלו שלא יכולים, או לא רוצים, באופן כללי או ביום מסוים – יש למצוא את הפשרה בין לוותר ובין להתעקש על משהו שהוא לא מתאים לתלמיד. 

התרגול בשכיבה על הגב

שכיבה על הגב מאפשרת לגוף להתמסר לקו החיצוני של האדמה ו -על ידי כך להתישר בצורה

פסיבית. אני אוהבת להשתמש גם בפתיחות פסיביות חזקות יותר. למשל: לשכב על מזרן או מגבת

מגולגלת מתחת לגב או לשכב על בולסטר. יש לציין כי העבודה הז ו חזקה מאוד עבור רוב האנשים

שסובלים מטרשת נפוצה ואינה מתאימה לכל אחד. 

התרגול יתבצע בשכיבה על משטח רך ויציב – אני שמה מזרן יוגה על מזרן רך יותר. 

תרגילים בשכיבה על הגב כוללים :

• פיתולים ;

• גשר קטן – תרגיל מצויין להשתרשות, לחיבור ולחיזוק וגם לשחרור הגב התחתון ;

• חיבוק של ברכיים אל הבטן ולהתנדנד מצד לצד ;

• מתיחות רגליים עם חגורה ;

במשך התרגילים בשכיבה על הגב התלמיד יחזיק כדור או קוביה בין הרגליים כדי לעודד אותו לשמור אותן ישרות ועומדות. אחזקת הכדור מפעילה את שרירי פנים הירכיים ובעקבות זה את רצפת האגן, את שרירי הבטן הפנימיים וגורמת להתארכות לאורך ליבת הגוף. 

תרגילים בשכיבה על הבטן

אני מציעה לתלמידים לשכב עם כרית מתחת לבטן כדי להקל על הגב. תנוחה זו עושה עבורו את

התנועה של סמנה-וויאו.

תרגילים בשכיבה על הבטן כוללים :

• שכיבה והתארכות ;

• הכנות לקוברה ;

• עבודה על הורדת כתפיים ;

• ארבה ומשחקים עם הרמה של ידיים ורגליים ;

• מתיחה של קדמת הירך ;

• מתיחה של צד אחד של הגוף ;

• תינוק. 

תרגילים בישיבה על כיסא

אפשר לבצע אותם בישיבה על הרצפה – למי שיכול. אפשר לשבת עם הגב אל הקיר או מול הקיר עם כפות הרגליים משתרשות בו. 

אני מעדיפה לעבוד עם כיסא בעל משענת גב ישר, ה ולא לעבוד עם כיסא גלגלים שבו היציבה פחות

ישרה וזקופה. 

אני משתמשת באביזרים כמו כריות כדי לישר את הגב עד כמה שאפשר וכדי לבנות ישיבה מאוזנת

בין שני הצדדים. אני בודקת שכפות הרגליים משתרשות באדמה ומוסיפה הגבהה אם צריך. 

תרגילים לשחרור כתפיים ועורף :

• פיתולים בישיבה ;

• עבודה על השתרשות של כפות הרגליים, צמיחה והתארכות ;

• עבודה על השתרשות של עצמות הישיבה, צמיחה והתארכות ;

• שחרורים של כפות הרגליים ;

• כפיפות לפנים;

• עבודה על הרמת רגל אחת ואחר כך השנייה והליכה בישיבה;

• אפשר להביא כיסא נוסף לרגליים ולעשות תנוחות כמו:, paschimottanasana

.baddha konasana

חולי טרשת נפוצה מבלים את רוב זמנם בישיבה, לכן, מצד אחד נוח להם לעשות תרגילים במצב זה כי הוא מצב מוכר ולא מאיים, אבל מצד שני חשוב מאוד לאתגר אותם לנסות לחזק שרירים נוספים ולמתוח את הגוף בכיוונים אחרים. 

ישיבה או שכיבה עם רגליים למעלה

עדיף להרים את הרגליים יחסית ללב או לפחות להרים אותן ככל שאפשר כדי לסייע לזרימת הדם

ולטיפול בנפיחות ברגליים. תרגילים עם כפות הרגליים כמו סיבובי קרסוליים, הפעלה דרך העקב והפעלה דרך האצבעות לסרוגין. 

לסיכום – יוגה כדרך של הילינג

חולי טרשת נפוצה עלולים לחיות בחוויה מתמדת שיש להם פחות ופחות אפשרויות ופחות דברים

שהם יכולים לעשות., כך החיים שלהם מצטמצמים עוד ועוד עד שהם חיים רוב הזמן באותו בית,

אותו חדר, אותו כיסא – והם שוקעים בדיכאון ובהרגשת קורבן. 

כמורים ליוגה איננו יכולים להבריא חולי טרשת נפוצה. העבודה שלנו יכולה לעזור רבות בהקלה של הסימפטומים. אבל מעבר לזה – יוגה מביאה להעצמה של התלמיד ולהילינג בכל הרבדים – פיזית, נפשית, רוחנית ואנרגטית.

האימון הרוחני שלנו עוזר לנו, כמורים, להתייחס לתלמידים שלנו באהבה, אמפטיה, אורך רוח

והקשבה. הוא נותן לנו כלים לנסות לעזור לתלמיד לפתח גישה זו לעצמו ולגוף שלו. שילוב בין תכונות אלו לבין העקרונות של היוגה מעניק לתלמידים כלים שאפשר להשתמש בהם גם בשיעור יוגה וגם מחוץ לשיעור, בכל האתגרים של החיים עם המחלה. 

במשך השיעור עולות אמירות שונות של חולשה כמו: "אני לא יכול, " "אי אפשר, " "הגוף שלי לא

מתפקד" ואמירות שונות שמביעות יאוש, תסכול, כעס וגם בכי. 

הנוכחות וההקשבה של המורה יוצרות מרחב של אהבה ושקט שמאפשר לדברים האלו לצאת, מכיל אותם ועוזר לתלמיד להתבונן בהם ולפתח מרחב פנימי ו- detachment, שמאפשרים לו להתחיל תהליך הדרגתי של התמרה בעולם הפנימי ב ו דיאלוג הפנימי שלו. למשל ל : ראות שיש בי תסכול אבל יש בי גם אפשרות להסתכל על התסכול הזה מהצד. גישה זו מחלישה את כוחו של התסכול ומפנה מקום לאמירות פנימיות חדשות של אנרגיה ואופטימיות, אשר באות מהחוויות שהיוגה נותנת בשיעור בהן פראניימה והן באסאנות. במקום להיות בחוויה של צמצום, של חרדות ומתח – נפתחת דלת לחוויות של התפתחות והעצמה. 

לכן, תרגילי היוגה בשילוב עם העקרונות של ויג'נאנה יוגה יכולים לתרום תרומה של ממש בשיפור

איכות החיים של החולה בטרשת נפוצה. העקרונות שלומדים בשיעור יוגה הם שימושיים גם בתנועות וגם בפעילויות של החיים היומיומיים. 

כאשר הייתי סטודנטית באנגליה עבדתי עם חולי טרשת נפוצה המאושפזים בבית חולים, ומאז

התעניינתי במחלה ובדרכים להקל על החולים ולשפר את איכות החיים שלהם. כאשר התחלתי ללמד יוגה לחולי טרשת נפוצה הבנתי, שיוגה היא כלי יעיל וחשוב להגשמת מטרות אלו. העבודה עם חולי טרשת נפוצה היא מרגשת ומספקת שכן אני רואה את התרומה של היוגה ואת היכולת הטמונה בעקרונות שלה לעזור לחולים ובריאים כאחד. אני מאמינה כי יוגה מתאימה ותורמת לכל אדם בכל גיל ובכל מצב פיזי, והעבודה עם חולי טרשת נפוצה נותנת לי הזדמנות להוכיח את האמת הגלומה באמירה זו.

מקורות נוספים:

לצפייה בסרטון בנושא זה (באנגלית) יש להכנס לקישור הבא (בסרטון גיליאן מדברת על מה שהיוגה מעניקה לה )

ספרים מומלצים לקריאה נוספת:

Sam Dworkiss, Recovery Yoga – A Practical guide for the Chronically Ill, Three

Rivers Press, 1997

Loren M. Fishman MD and Eric Small, Yoga and Multiple Sclerosis, Demos Medical

Publishing

Carol Mackie, Me and My Shadow – Learning to Live with Multiple Sclerosis,

Aurum Press 1999

DVD

 Yoga with Eric Small

על הכותבת

סטייסי קינג, מורה מוסמכת לויג'נאנה יוגה וליוגה אינטגרטיבית בעלת כ-20 שנות נסיון בהוראת

היוגה. 

החשיפה הראשונה שלי למחלה טרשת נפוצה היתה בתור סטודנטית באנגליה, כאשר השתתפתי

בפרויקט התנדבותי בבית חולים עם חולים מאושפזים במחלקה של טרשת נפוצה. בסוף הפרויקט

המשכתי לעבוד במחלקה כסייעת לתקופה של כשנתיים. בתקופה זו נחשפתי למחלה, לתופעות

לו תסמינים שלה וראיתי שלמרות שיש תופעות קלאסיות וכלליות, המחלה מתפתחת בצורה שונה

אצל כל אחד. 

בארץ, כמורה ליוגה, אני מלמדת חולי טרשת נפוצה באופן פרטי כבר 12 שנים. בנוסף לעבודה זו אני מלמדת מגוון שלם של שיעורי יוגה באזורי ירושלים, בית שמש וצור הדסה. אני מלמדת גם במספר מועדונים לגיל הזהב ולפנסיונרים. בכל השיעורים אני שמה דגש על התאמה התנוחות והתרגילים של היוגה לצרכים של כל אחד. 

אני גרה במושב בר גיורא ליד ירושלים עם בעלי סטיב ועם 3 ילדינו.